Pieno supirkimo kainos turėtų išlikti stabilios

Pieno supirkimo kainos Lietuvoje pirmaisiais šių metų mėnesiais turėtų išlikti stabilios, nes Europos rinkoje jos nekinta, sako perdirbėjai. Vis dėlto gamintojai baiminasi, kad supirkimo kainas gali sumažinti drastiški Europos Komisijos (EK) sprendimai dėl intervencinių pieno miltų pardavimo, praneša BNS.

Vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių Vilkyškių pieninė vadovas Gintaras Bertašius teigė, jog supirkimo kainos sausį turėtų išlikti stabilios. „Iš esmės, jei kalbame apie sausį, tai kainos yra panašios ir gali būti nežymus bendras augimas, nes keičiasi tiekėjų struktūra. Dėl sezoniškumo mažųjų tiekėjų kiekiai sumažėja, o didžiųjų pieno gamintojų kiekiai išlieka stabilūs“, - BNS sakė G. Bertašius.

Anot jo, ES rinkoje išliekant stabilioms produktų kainoms, vasarį turėtų likti stabilios ir pieno supirkimo kainos. „Vasarį prognozuoti sunku. Manyčiau, kad kainos turėtų būti panašios. Europoje yra pakankamai stabilu su produktų kainomis, o produktai inicijuoja pieno kainų pokyčius į vieną ar kitą pusę. Taip, vieni produktai atpigo, o kiti pabrango“, - kalbėjo G. Bertašius.

Žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ valdybos pirmininkė ir kooperatyvo „Pieno puta“ vadovė Juratė Dovydėnienė sako, kad gamintojai sausį ir vasarį tikisi stabilių kainų, bet joms neigiamos įtakos gali padaryti ES sprendimai dėl intervencinių pieno miltų pardavimo. „Kol kas visi atsargiai vertina situaciją. Kiek girdėjau, pagrindinės pieno perdirbimo įmonės dabar stebi, kas vyks rinkoje. Europoje žadama išsivalyti intervencinius pieno miltų sandėlius. Visi laukia, koks bus priimtas sprendimas ir kiek tai gali daryti įtakos. Jeigu bus nuspręsta išsivalyti greitai, tai gali turėti neigiamos įtakos“, - sakė J. Dovydėnienė.

Europos Komisija (EK) pieno miltus intervenciniu būdu pradėjo supirkti 2014 metų rugsėjį, kai dėl Rusijos embargo ES šalys į šią rinką nebegali įvežti pieno produktų.

EK vykdo dvi intervencinio supirkimo schemas: viešą, kai superka iš perdirbėjų pieno miltus (pernai spalį sandėliuose buvo maždaug 350 tūkst. tonų pieno miltų) ir privatų, kai moka tam tikrą mokestį pieno gamintojams, kad jie neparduotų sutarto miltų kiekio atviroje rinkoje (73 tūkst. tonų).

Žemės ūkio ministerijos duomenimis pieno supirkimo kaina Lietuvoje augo visą antrąjį 2016 metų pusmetį. Gruodį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina siekė 299 eurus už toną - 3,5 proc. daugiau nei lapkritį ir 35,1 proc. daugiau nei užpernai gruodį. Vidutinė bazinių rodiklių pieno supirkimo kaina per mėnesį padidėjo 5,9 proc. iki 232,9 euro, pranešė Žemės ūkio ministerija.